Yeme İçme


Mutfağımız, vegan-vejeteryan yemek seçenekleri, lezzet, sunum ve çeşitliliğiyle misafirlerin hafızasında en çok yer eden parçadır.

Mutfak ustalarımız Ege ve Akdeniz'in zeytinyağlı yemeklerine klasikleri arasında yer verirken, dünya mutfaklarından da esinlenerek kendi özgün reçetelerini oluşturur. Ürünlerin sağlıklı, iyi tarımla üretilmiş ve güvenilir olmasına büyük özen gösterir, bu amaçla kurulmuş "Sathana" adlı bahçesi ile kendi arazisinde yetiştirdiği ürünlere ek olarak, hem çevre köylerden hem de Türkiye'nin güvenilir yerel üreticilerinden ihtiyaç duyulan doğal, sağlıklı ve taze ürünleri itina ile temin eder. 

Bahçemizdeki mahsulleri en iyi şekilde değerlendirirken yeni ve yaratıcı yaklaşımlar ile ürün yelpazemizi genişletmek için Gûlîstan ailesi olarak hep birlikte emek veririz. Her bir ürün mutfağa ortak bir iş birliği ile taşınır, heyecan ve aşkla işlenir, dua ve şükür ile sofralara sunulur. Kümesten ve çevre köylerden günlük olarak temin edilen yumurtalar, arazideki zeytin ağaçlarından büyük bir şenlikle hasat edilerek sıkılmış farklı özellikteki yağlar, ev yapımı salçalar, ceviz ve ayva başta olmak üzere lezzette fark yaratan reçeller ile kahvaltımız ve diğer tüm ikramlarımız konaklayanların tat hafızasında unutulmayacak izler bırakır. 

Yeme-İçme hizmet alanımızda hep canlı ve üretken olan mutfağımız, yoğurdunu kendi mayalar, mayalanmış yoğurdu yaz aylarında nane, fesleğen ve gül ile tatlandırdığı lezzetli ayranlara dönüştürür. Üzüm bağından toplanan taze yapraklar, tüm yıl boyunca kullanılmak üzere bidonlara basılır, yine bahçedeki Gül, Lavanta, Papatya, Biberiye, Kekik gibi şifalı bitkiler kurutulur ve arzulandıkça sıcak çay olarak ikram edilir. Sathana’dan toplanan patlıcan, biber vb sebzeler taze olarak servis edildiği gibi, yine tüm yıl boyunca kullanmak üzere kurutulur, konserve ve turşu olarak muhafaza edilir.

Büyük odun fırınında ekşi maya ile doğal, sağlıklı unlarla ekmekler pişiririz. Zaman zaman vejerteryan pizza ve lahmacunlar, köy yumurtası ve taze peynirle harmanlanmış pideler yaparak sizler için tatlı sürprizler oluşturur ve böylece mutfağımızı daha da taçlandırırız. Lezzetine doyamayacağınız renkli karışım ve doğal içeriklerle hazırlanmış gül şerbetleri ise mutfağımızın ana karakteridir. 

Sathmahâl Gûlîstan'ın ruhunu en iyi şekilde yansıtan mutfak; ilgili, özenli, titiz, iç ve dış gelişimine önem veren, farkındalığı yüksek, yeniliklere açık, yaratıcı ve uyumlu ekibi ile, sizler için yaşamsal ihtiyaç olan yeme- içmeyi mistik ve sıra dışı bir anlayışa taşır.