Sathmahâl Gûlîstan


Sathmahâl Gûlîstan, SATH Rehberlik Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. eğitim ve programlarının doğa destekli bir mekanda hayata geçirilmesi amacıyla 2019 yılında Fatma Suna ve Serdar Çakır çifti tarafından kurulmuş, misafirlerine inziva ve farkındalık alanı sağlayan bir buluşma yeridir.

Butik otel yapısında düzenlenmiş olan Sathmahâl Gûlîstan, İzmir’in küçük bir sahil kasabası olan Dikili’dedir. Mimarisi, zengin zeytin ağaçları ile donatılmış, 20 dönüm arazi üzerinde, doğa dostu ekolojik taş evlerden oluşmuştur.

Sathmahâl’e misafir olan yüzlerce dosta ev sahipliği yapan Dikili, yüzyıllar boyunca birçok uygarlığın da yerleşim yeri olmuştur. Sathmahâl, Antik Yunan Filozofu olan Aristo’nun bir dönem yaşadığı Aterneus antik kentinin eteklerindedir. İslamlar ve Nebiler Köyünün ortasında, mavinin her tonunu yansıtan Ege Denizi’ne 3 km mesafede, bir saklı gizem olan Aşıklar Şelalesi’nin yakınındadır.

İstanbul - İzmir yolunda yeni açılan otobana yakın konumu sayesinde Sathmahâl'e özel araçla ulaşım oldukça kısadır. Edremit Havalimanı’na 75 km, İzmir Havalimanı‘na ise 150 km mesafede olması hava yoluyla ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Ayrıca Dikili otogarından taksiyle 15 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. 

Sathmahâl Gûlîstan’ın ziyaretçilerine yaklaşımı, burada konakladıkları süre boyunca belirli iş ve görevlerde aktif rol almaları ile “insan yaşadığı doğanın bir parçasıdır” anlayışını benimsetmek ve yaşama hizmet bilincine açılmalarını sağlamaktır. Gerek mimarisi ve doğası, gerek özenli hizmet anlayışı ile Gûlîstan, Öz’e varma yolundaki deneyimler için mükemmel bir yerdir.

İnsanın kendi varoluşu ile evrensel varoluş arasındaki bağlantıya uyumlanmak üzere çözüm arayışında olan yüzlerce kişiye rehberlik yapan, kim olduklarını hatırlama ve hayata geçirmelerine dair ihtiyaçlarına cevap veren Fatma Meryem Suna, çalışmalarına Sathmahâl Gûlîstan’da devam etmektedir.